WEB SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ BU ANİMASYON İSTİKLAL YOLUNUN GÜZERGAHINI GÖSTERMEKTEDİR

  • İstiklal Yolu Güzergahı

Untitled-1

Dernek Tüzüğü

dernektuzugu

İstiklal Yolu Hatıraları

İstiklal Yolu Şiirleri

İstiklal Yolu Hikayeleri

Sitemiz Eylül 2011 – Eylül 2012 tarihleri arasında oluşturulmuştur. Sitemiz Ekim 2012 tarihinden beri aktif yayınını sürdürmektedir. Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

İstatistikler

  • 76416Toplam ziyaretçi:
  • 11Bugün kü ziyaretçiler:
  • 63Dünkü ziyaretçiler:
  • 740Aylık ziyaretçi:
  • 44Günlük ziyaretçi:
  • 0Şu anda onliner:

yaris1

DERNEĞİMİZ TARAFINDAN HAZIRLANAN "KARINCA ORDUSU İSTİKLAL YOLUNDA" BELGESELİ

flash slayt

istiklalyolu_tesekkur (Small)

HABER VE DUYURULAR


Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından organize edilen Geleneksel 3. İstiklal Yolu Yürüyüşü gerçekleştirildi.

1y11

1y121y13

Yürüyüşe Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabit Erşahin, Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir, Jandarma Komutanı J. Albay Şakir Uslu, Askerlik Şube Başkanı Sinan Melül, Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Hatice Kaya, Türk Ocakları Derneği Başkanı Ali Harmancı, ÇAYASAD Derneği Başkanı Murat Yıldırım, dernek üyeleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

İstiklal yolu yürüyüş programı, İndağı mevkiinde bulunan Üç Oluk Jandarma Karakolu’nda, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra yürüyüş programı hakkında bilgilendirme yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi İsmail Çam, konuşmasına geçtiğimiz günlerde yaşamanı yitiren şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

Mehmet Akif Ersoy, Halide Edip Adıvar gibi birçok kişinin bu yoldan yürüdüğünü belirten Çam “Bu yol Ankara hükümetinin yurt dışına açılan bir penceresi olmuştur. Bu yolda 4 mevsim cephane taşınmıştır. Bu yolun Milli mücadeledeki önemi çok büyüktür.” dedi.

Üçoluk Jandarma Karakolu mevkiindeki etkinliğin ardından Kıyısın Köyü’ne doğru yürüyüş başladı. Kıyısın Köyü’ne gelindiğinde heyet, Kıyısınlılar tarafından karşılanarak misafir edildi.

Kıyısın Köyü Muhtarı İsmail Camkıran ve Kıyısın Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Haşim Küçük yaptıkları konuşmalarda “İstiklal Savaşında cephe taşıyanlara köyümüz, hem konaklama hizmetinde bulunmuş hem de bu yolun yolcusu olmuştur. Sizleri köyümüzde ağırlamaktan mutluluk ve onur duyuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz” ifadelerini kullandı.

Köy muhtarı ve Vakıf Başkanının konuşmalarının ardından kürsüye gelen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, “Milli Mücadeleyi besleyen, kan pompalayan bu yolumuz, İstiklal yolumuzdur, benim tabirimle de istikbal yolumuzdur” dedi.   Bu yolun kimlere şahitlik ettiğini ve bu yolda Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline harç taşıyanları kitaplardan okunduğunu belirten Savaş “Tarihi olmayan milletler, talihsiz milletlerdir. O günleri yaşamak ve yaşatmak için böylesi bir organizasyon düzenliyoruz. Yani tarihimizi yerinde seyahat ederek yaşıyoruz. Her adımları mukaddes olan bu hatırayı canlı tutmak bize düşen görevdir. Sözden ziyade bu memleketi, bayrağı, vatanı, tarihimizi seviyorsak, bu yoldan geçenlere dua ediyorsak, ülkemiz için, insanımız için elimizden ne geliyorsa bu hatıraya sadık kalmak zorundayız. Bunun için de ihtiyacımız olan tek şey var; çalışmak, çalışmak, çalışmak” ifadelerini kullandı.

İstiklal Yolu ile alakalı projelerinin olduğunu, belgesel çekileceğini ve tarihi miras tescili için çalışmaların olduğunu dile getiren Savaş, ayrıca Ilgazlılara müjde de vererek, Ilgaz Turizm Otelcilik Yüksekokulunun resmen kurulduğu ve kuruluşunun resmi gazetede yayınlandığını söyledi.

Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir de “Ulusal Kurtuluş mücadelemizi yaşatmak için buradayız. Ulusal Kurtuluş savaşının ruhunun yaşatılmasında ve Ulusal Kurtuluş savaşının anlamının, daha iyi anlaşılmasında, bu yürüyüşün büyük katkısı olacaktır” dedi.

Özdemir ayrıca,  İstiklal Savaşımızın ruhunun gelecek kuşaklarında benimsemesi ve gençlerin bu ruha sahip olarak yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizerek konuşmasını tamamladı.

Protokol konuşmaları sonrasında Iğdır’ın kurtuluşunda emeği olan Kıyısın köylü Şehit Mehmet Çavuş’un torunu Şükrü Özgür söz alarak “Iğdırlılar Mehmet Çavuşu her yıl bağrına basarken, bizim Çankırı’dan bir ses yok. Bu durumu üzüntüyle karşılıyorum. Üç yıl önce çıkarmış olduğumuz ‘Çankırılı şehit Mehmet Çavuş’ kitabını tanıtamadık” sitemlerinde bulundu. Konuşması sonrasında Özgür, 2008 yılında basılmış Iğdır’ın Kurtuluşu Şehit Mehmet Çavuş kitabını Rektör Savaş’a hediye etti. Rektör Savaş bunun üzerine tekrar söz alarak kitabın tanıtımı için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından Kıyısın Köylüler tarafından yapılan Atatürk Büstü’nün açılışı, Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir ve ADD Derneği Başkanı Hatice Kaya tarafından gerçekleştirildi.

Kıyısın Köylülerinin öğle yemeği ikramı sonrasında, Boruklu Dere, Tarihi Menfez, Topal Ali Hanı, Gündoğdu Karakolu’na varış ile İstiklal Yolu yürüyüşü tamamlandı.

İstiklal Yolu Uydu Görüntüsü

ntv22

İstiklal Yolu Haritası

Yaşayan Kentler Belgeseli

İstiklal yolu Derneği Başkanı İsmail Çam'ın TRT AVAZ yayını

Hava Durumu

CANKIRI

Reklam