İstiklal Yolu Güzergahı

Web sitemizin içeriği Milli Mücadele dönemi ve cephe gerisi konuları ile sınırlıdır. Bir kitaplık kadar zengin içerikte, akademik bilgi tabanlı, dinamik paylaşım sitesidir. Derneğimizin yürüttüğü projelerin çıktıları olan eserlerin telif hakkı Derneğimize aittir. Web sitemizde yayınlanan yazı ve görseller kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

www.istiklalyolu.com web sayfamızın, un satışı yapan "istiklalyolu.com.tr" web sayfası ile ilişkisi yoktur.

13. İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜNÜN 1. GÜNÜ YAPILDI, 2.GÜNÜ 30 EKİM 2022 TARİHİNE ERTELENDİ.

Haberler

13. İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜNÜN 1. GÜNÜ YAPILDI, 2.GÜNÜ 30 EKİM 2022 TARİHİNE ERTELENDİ.

Milli Mücadele de cephe gerisinin  ana arteri, ana yolu İstiklal Yolu; İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Kalecik, Ankara hattında  destansı özverilerle cephane taşıyan Karınca Ordusunu, anmak, vefa göstermek, teşekkür etmek, yad etmek  amacıyla her yıl 29 Ekim öncesinde yapılan Geleneksel Çankırı İstiklal Yolu Yürüyüşünün 1. Günü Ilgaz’da yapıldı. 
 Ilgaz , İstiklal Yolu Yürüyüşü 15. Ekim Cumartesi günü saat 10.00 da Ilgaz dağı Derbent şehitleri anıtına Protokolün çelenk koyması töreni  ile başladı.
Ilgaz  Belediye Meydanında  saat 12 .00 de toplanan halk, Protokolle birlikte Ilgaz Şehitlik Mezarlığına yürüdü. Burada Derbent Şehitlerinin kabirleri ve anıtı önünde, saygı atışı, İstiklal Marşı,  Kur’an tilaveti  ve dua yapıldıktan sonra konvoy T.C. Karayaolları 157. Şube Şefiğine kadar yürüdü. Burada Ilgaz Belediyesi tarafından katılımcılara Keşkek ikramı yapıldıktan sonra İstiklal Yolu etkinliği sona ermiştir.
    Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk;  “Tarihsel açıdan önemli bir konumda bulunan Ilgaz’ımızda 15 Ekim Cumartesi günü İstiklal Yolu etkinliklerinin 1. gününü icra ettik. Derbent Şehitler Anıtı’nda başladığımız anma töreni ilçemiz çarşı merkezinde ve akabinde Şehitlik Mezarlığı’nda devam etti. Ardından gerçekleştirdiğimiz kortej yürüyüşü sonrası katılımcılara yöresel keşkeğimizi ikram ettik.
 Aynı gün Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden ocağı kazası hepimizi derinden üzdü. Bu sebeple duyduğumuz üzüntünün bir yansıması olarak her yıl Üçoluk Karakolu mevkisinden başlayarak gerçekleştirdiğimiz “İstiklal Yürüyüşü” ikinci gün etkinliğimizi başka bir tarihe erteledik. Bartın’daki kazada hayatını kaybeden maden işçilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Rabbim bu tür felaketlerden ülkemizi muhafaza eylesin.” dedi.
     Çankırı Valisi Sayın  Abdullah Ayaz, 15 Ekim Cumartesi günü saat 11.28’ de “Bartın’ın Amasra ilçesinde yaşanan maden ocağı hazası nedeniyle 16.10.2022 Pazar günü yapılması planlanan ‘ İstiklali Yolu Yürüyüşü’ ileri bir tarihe ertelenmiştir ”duyurusunu tweet hesabıyla yapmıştır. 
Ülkemizi derinden üzen bu elim kazada hayatlarını kaybeden 41 madencimize Allahtan Rahmet diliyoruz. Mekânları cennet olsun. Allah ailelerine, akrabalarına ve dostlarına sabırlar versin. Yaralı madencilere de şifalar versin. 
Her yıl geleneksel olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan tarihi 29 Ekim Yıldönümünün bir hafta öncesinde yapılan Çankırı İstiklal Yolu Yürüyüşü bu yıl İstanbul’da  22-23 Ekimde yapılması planlanan “ Çankırı Tanıtım Günleri” ile çakıştığından bir hafta öne alınmıştı. 
    Çankırı Valisi adına Vali Yardımcısı Recep Yüksel,  18. !0. 2022 tarihinde  13. İstiklal Yolu Yürüyüşünün 16. Ekim   Pazar Günü Programının  30 Ekim Pazar günü yapılacağını duyurmuştur. 
 

MİLLİ MÜCADELEDE CEPHE GERİSİ PROJESİ

4. PROJE: 01/01/2019 - 01/01/2020 UYGULANDI

Milli Mücadelede Cephe Gerisi ve İstiklal Yolu Gençlik Sempozyumu

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

İSTİKLAL YOLUNA VEFA PROJESİ

3.PROJE: 02/07/2018 - 30/06/2019 UYGULANDI

SİZİN DE AİLENİZ MİLLİ MÜCADELEYE KATILMIŞTI

Yaşanmış Hatıralar,Kurgu Hikayeler, Şiir Yarışması

İstiklal Yolu Belgeleri Arşivi oluşturulması

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

GENÇLİK İSTİKLAL YOLUNDA PROJESİ

2. PROJE: 17/04/2017 - 17/12/2017  UYGULANDI

Proje süreci,proje kronolojisi,ŞartnameDuyurular,Fotoğraflar,Sergi Galerileri,Katalog

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

 • Türkiye Cumhuriyeti böyle kuruldu
 • NTV İstiklal Yolu Belgeseli
 • Karinca Ordusu Istiklal Yolunda
 • İstiklal Yolu Dernek Başkanı İsmail Çam TRT AVAZ yayını

Website Bilgi

 • Eylül 2011-Eylül 2012 tarihlerinde oluşturulmuştur.
 • Ekim 2012 tarihinde yayıma başlamıştır.
 • Eylül 2018 tarihinde yenileme ve kapsamlı güncelleme yapılmıştır.
 • Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

Site İstatistikleri

Online: 2
Bugün Ziyaret: 46
Dün Ziyaret: 100
Toplam Ziyaret: 254644