İstiklal Yolu Güzergahı

Web sitemizin içeriği Milli Mücadele dönemi ve cephe gerisi konuları ile sınırlıdır. Bir kitaplık kadar zengin içerikte, akademik bilgi tabanlı, dinamik paylaşım sitesidir. Derneğimizin yürüttüğü projelerin çıktıları olan eserlerin telif hakkı Derneğimize aittir. Web sitemizde yayınlanan yazı ve görseller kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

www.istiklalyolu.com web sayfamızın, un satışı yapan "istiklalyolu.com.tr" web sayfası ile ilişkisi yoktur.

Ilgaz Belediye Başkanı, Dernek Başkanımıza plaket verdi

Haberler

Ilgaz Belediye Başkanı,  Dernek Başkanımıza plaket verdi

Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır , “istiklal Yolu Tarihi Milli Parkı”nın ilan edilmesi sürecindeki özverili çalışmalarından dolayı, Dernek Başkanı İsmail Çam’a, plaket takdim etti. Çayır, 9 Kasım 2018 tarihinde Belediye meclis üyeleri ile birlikte Çam’ı, Çankırı’daki Dernek bürosunda ziyaret ederek plaket verdi.
Dernek Yönetim ve Denetim Kurulunun  bazı üyeleri Dursun Özcan, İbrahim Altınsoy, Abidin Şahinoğlu, Süleyman Dönertaş ve Mustafa sarıaslan da  Dernek bürosundaydı.
Çayır,  İstiklal Yolunu gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük önem arzedecek olan  “istiklal Yolu Tarihi Milli Parkının ilan edilmesinde katkı ve emeğinizden dolayı teşekkür ederim. Bir yerde ya var olacaksınız ya da olmak için mücadele edeceksiniz.  Siz bunu sıfırdan aldınız ortaya bir çıkarttınız. Mücadeleyi vererek bir Dernek kurdunuz. Dernek olmasaydı bu safhaya kadar gelir miydi? İstiklal Yolunun gündeme gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Plaket metni şöyledir:
“Sayın İsmail Çam İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı
“İnebolu’dan Ilgaz Ankara’ya kadar uzanan İstiklal Yolunun gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük önem arz edecek olan “istiklal Yolu Tarihi Milli Parkı” ilan edilmesinde özverili çalışmalarınızdan dolayı şahsınıza ve yönetiminize ILGAZ halkı adına teşekkür ederim.” 
                                                                  ARİF ÇAYIR Ilgaz Belediye Başkanı
            Çayır,  sözlerine şöyle devam etti: İstiklal Yolunun Milli Park ilan edilmesi ne demek; dunu hatırlamak geleceğe bir şeyler yansıtmak nesillere bir şeyler aktarmak hatta bu milletin ayakta kalmasını bugünlere kolay gelmediğini ve bu vatanın kolay kazanılmadığını hatırlatmaktadır.
            İstiklal Yolunun milli park ilan edilmesinin turizme büyük katkı sağlayacak eğer  anıtlar ve bir yapılaşma olursa ziyaretçi sayısı da artar, Çanakkale’de Afyonda bunu görüyorsunuz. Peki niye bura da olmasın.
Bu toprak kara toprak değildir, altında binlerce kefensiz insan yatmaktadır. Üstünde yürüyen  inşaların onları hatırlaması önemli. !5 Temmuz da buradan geçti. İstiklal Yolu da. Eğer bu ayaklar birleşirse tarih yazarız.
        Derneğin yapılacak etkinlik ve proje çalışmalarına imkânları ölçüsünde destek olacağını açıklayan Çayır,  İstiklal Yolu Çankırı’nın geleceği için çok faydalı bir potansiyel olur. Buranın milli park olması diğer dinamikleri de harekete geçirir.
Dernek Başkanı İsmail Çam şunları söyledi:
İstiklal Yolu çalışmalarına 15 yıl başladım. Bu süreç içinde İstiklal Yolunda gerçekten büyük işler başarıldı. İstiklal Yolu geleneksel yürüyüşlerinin başlaması milat oldu. Bu Yürüyüşler ile hem ilimizde hem de Türkiye’de farkındalık sağlamış olduk. Daha sonra İstiklal Yolu güzergâhının tescil edilmesi ve işaretlenmesi; Derneğimizin kurulması ve kültürel yayınlarının olması;  son olarak milli parkın ilan edilmesiyle taçlanmış hale geldi.  Bundan sonra inşallah çok büyük işler olacak.  
 2003 yılından beri İstiklal Yolu hakkında çalışıyorum, bu süreçte ilk defa bir plaket alıyorum. Bu vefayı gösteren ve beni onurlandıran Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır beye Teşekkür ediyorum.   Bundan sonra da aynı şevk ve heyecanla çalışmamda bu bana moral oldu.  
            Afyondaki tarihi Başkomutan Milli Parkını inceledim. Ve hayran oldum aynı şeyler burada da olursa hayallerimiz gerçekleşmiş olur. Burası çok güzel bir turizm potansiyeli haline gelir. Çankırı da birçok turizm çeşitliliğimiz var. Gerçekleştirilecek olan çalışmalarla İstiklal Yolunun Çankırı’daki bölümünü bir Açık hava tarih müzesi haline getirmek istiyoruz. Hedefimiz bu. Milli Parkın görevi budur. Yani milli parklar sadece piknik yapılan ve tarihi noktaların görüleceği bir yer değil, aynı zamanda eğitici özelliğinin de olması lazım.
             İstiklal Yolunun Tarihi Milli Park ilan edilmesinde başarı tüm Çankırı’nındır. Herkese teşekkür ediyorum.

MİLLİ MÜCADELEDE CEPHE GERİSİ PROJESİ

4. PROJE: 01/01/2019 - 01/01/2020 UYGULANDI

Milli Mücadelede Cephe Gerisi ve İstiklal Yolu Gençlik Sempozyumu

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

İSTİKLAL YOLUNA VEFA PROJESİ

3.PROJE: 02/07/2018 - 30/06/2019 UYGULANDI

SİZİN DE AİLENİZ MİLLİ MÜCADELEYE KATILMIŞTI

Yaşanmış Hatıralar,Kurgu Hikayeler, Şiir Yarışması

İstiklal Yolu Belgeleri Arşivi oluşturulması

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

GENÇLİK İSTİKLAL YOLUNDA PROJESİ

2. PROJE: 17/04/2017 - 17/12/2017  UYGULANDI

Proje süreci,proje kronolojisi,ŞartnameDuyurular,Fotoğraflar,Sergi Galerileri,Katalog

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

  • Türkiye Cumhuriyeti  böyle kuruldu
  • NTV İstiklal Yolu Belgeseli
  • Karinca Ordusu Istiklal Yolunda
  • İstiklal Yolu Dernek Başkanı İsmail Çam TRT AVAZ yayını

Website Bilgi

  • Eylül 2011-Eylül 2012 tarihlerinde oluşturulmuştur.
  • Ekim 2012 tarihinde yayıma başlamıştır.
  • Eylül 2018 tarihinde yenileme ve kapsamlı güncelleme yapılmıştır.
  • Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

Site İstatistikleri

Online: 2
Bugün Ziyaret: 45
Dün Ziyaret: 100
Toplam Ziyaret: 254643