İstiklal Yolu Güzergahı

Web sitemizin içeriği Milli Mücadele dönemi ve cephe gerisi konuları ile sınırlıdır. Bir kitaplık kadar zengin içerikte, akademik bilgi tabanlı, dinamik paylaşım sitesidir. Derneğimizin yürüttüğü projelerin çıktıları olan eserlerin telif hakkı Derneğimize aittir. Web sitemizde yayınlanan yazı ve görseller kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

www.istiklalyolu.com web sayfamızın, un satışı yapan "istiklalyolu.com.tr" web sayfası ile ilişkisi yoktur.

ÇANKIRI 10. İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ DUYURUSU

Haberler

ÇANKIRI 10. İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ DUYURUSU

ÇANKIRI 10. İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ 19-20 EKİM 2019 TARİHİNDE YAPILACAK

Çankırı’da 2009 yılından beri her yıl geleneksel  olarak yapılan Çankırı İstiklal Yolu Yürüyüşünün 10.  su  “19-20 Ekim 2019 tarihlerinde” yapılacak.

2019 yılı 10.İstiklal Yolu etkinlikleri programını belirlemek için 13.9.2019 tarihinde İstiklal Yolu İcra Kurulu üyeleriyle Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner Başkanlığında toplantı yapıldı. 

10.İstiklal Yolu Yürüyüşünün 19 Ekim 2019 Cumartesi günü Ilgaz’da ve  20 Ekim 2019 Pazar günü de Ilgaz -Çankırı arasında indağında yapılmasına karar verildi. İstiklal Yolu Yürüyüşü her yıl olduğu gibi 2013 yılında tescil edilen ve 2018 yılında da Tarihi Milli  Park olan Tarihi istiklal Yolunda yapılacaktır. Toplantıda İstiklal Yolu İcra Kurulu üyeleri arasında etkinliklerin gerçekleşmesi için görev dağılımı yapıldı. 

“İnebolu – Kastamonu- Ilgaz –Çankırı- Kalecik Ankara “ hattı, Milli Mücadelede cephe gerisinin Karadeniz’den gelen askeri lojistik malzemelerin sevkiyatının yapıldığı ana yolu/İstiklal Yolu olmuştur.

Milli Mücadelenin Cephe ve cephe gerisinde destansı bir zaferle sonuçlanması ve “29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu  için Çankırı İstiklal Yolu Yürüyüşü bu olayı ve mutlu sunu hatırlatmak için “Cumhuriyet giden yol anlamında” her yıl 29 Ekimden önceki hafta sonunda yapılmaktadır. 

Atalarımız bizim için her türlü hava şartlarında yürümüş… Biz torunları da  onları anmak, anlamak, takdir duyguları oluşturmak, saygı ve vefa göstermek, teşekkür etmek   için hava soğukta olsa, sıcakta olsa ,yağmurlu da olsa YÜRÜMELİYİZ….

 Milli Mücadelede eli silah tutan bütün erkeklerin cephelerde olması sebebiyle, %80’inini kadınların oluşturduğu Karınca Ordusu tarafından, ilkel kağnı arabaları ve yük hayvanları ile yapılan bu sevkiyat tarihte eşi görülmemiş bir fedakârlığa ve başarıya imza atmıştır.

Çarık veya  çıplak ayakla  3 yıl 4 mevsim 344 km toprak yolu, her türlü yokluğu,  zorluğu , hastalığı hatta ölümü göze alarak sadece bağımsızlık için karşılıksız yürüyen kahramanlarımızı ve şehitlerimizi şükranla anmak, onların yürüdüğü tarihi yolda yürüyerek onları anlamak, takdir duyguları oluşturmak, saygı ve vefa göstermek ve teşekkür etmek  için bütün halkımızı İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜNE DAVET EDİYORUZ.

İstiklal Yolu Yürüyüşü 19 Ekim 2019 Cumartesi günü İstiklal Yolunun  ortasındaki noktası Ilgaz’da başlayacaktır. Daha sonra dağcı bir grup Ilgaz’dan Çankırı Ayan Köyüne kadar yürüyecektir. Ayrıntılı program aşağıdaki davetiyededir 

İstiklal Yolu Yürüyüşü 20 Ekim Pazar  halk yürüyüşü olarak Ilgaz Çankırı arasında2013 yılında  tescil edilen 2 Kasım 2018 Tarihi Milli Park olan Tarihi İstiklal Yolu 2’de yapılacaktır. Yürüyüşe katılmak İsteyenler için Aynı gün sabah 9.00’da Çankırı Kültür Merkezi önünden ücretsiz araç kaldırılacaktır. Yürüyüş bitiminde yine aynı araçlarla Çankırı’ya dönülecektir. Ayrıntılı program aşağıdaki davetiyededir.

Her iki yürüyüşe de bütün halkımız davetlidir.

İSTİKLAL YOLU EĞİTİM KÜLTÜR TURİZM VE CENÇLİK DERNEĞİ
  

MİLLİ MÜCADELEDE CEPHE GERİSİ PROJESİ

4. PROJE: 01/01/2019 - 01/01/2020 UYGULANDI

Milli Mücadelede Cephe Gerisi ve İstiklal Yolu Gençlik Sempozyumu

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

İSTİKLAL YOLUNA VEFA PROJESİ

3.PROJE: 02/07/2018 - 30/06/2019 UYGULANDI

SİZİN DE AİLENİZ MİLLİ MÜCADELEYE KATILMIŞTI

Yaşanmış Hatıralar,Kurgu Hikayeler, Şiir Yarışması

İstiklal Yolu Belgeleri Arşivi oluşturulması

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

GENÇLİK İSTİKLAL YOLUNDA PROJESİ

2. PROJE: 17/04/2017 - 17/12/2017  UYGULANDI

Proje süreci,proje kronolojisi,ŞartnameDuyurular,Fotoğraflar,Sergi Galerileri,Katalog

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

  • Türkiye Cumhuriyeti  böyle kuruldu
  • NTV İstiklal Yolu Belgeseli
  • Karinca Ordusu Istiklal Yolunda
  • İstiklal Yolu Dernek Başkanı İsmail Çam TRT AVAZ yayını

Website Bilgi

  • Eylül 2011-Eylül 2012 tarihlerinde oluşturulmuştur.
  • Ekim 2012 tarihinde yayıma başlamıştır.
  • Eylül 2018 tarihinde yenileme ve kapsamlı güncelleme yapılmıştır.
  • Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

Site İstatistikleri

Online: 1
Bugün Ziyaret: 44
Dün Ziyaret: 100
Toplam Ziyaret: 254642