İstiklal Yolu Güzergahı

Bir kitaplık kadar zengin içerikte, akademik bilgi tabanlı dinamik paylaşım sitesi. Bu sitedeki bilgi ve belgeler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
www.istiklalyolu.com. Sadece Türkiye’de değil yurt dışından da ziyaret edilen site.

20-21 Ekim de 2018 Çankırı İstiklal Yolu Yürüyüşü Yapılacak

Haberler

20-21 Ekim de 2018 Çankırı İstiklal Yolu Yürüyüşü Yapılacak

2018 ÇANKIRI İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ 20-21 EKİM 2018 TARİHLERİNDE YAPILACAKTIR
2018 Çankırı istiklal Yolu yürüyüşü 20-21 ekim 2018 tarihlerinde yapılacaktır. Bu konuda Çankırı Kültür Turizm il Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyledir:  
Milli Mücadelenin kazanılması için deniz yoluyla İneboluya getirilen cephanenin İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Kalecik, Ankara hattını kullanarak cepheye ulaştırılmasını sağlayan ve bir bölümü Çankırı sınırları içinde kalan İstiklal Yoluna katılan yöre insanlarımızın aziz hatıralarını yaşatmak, toplumdaki tarih bilincini canlı tutmak ve farkındalık sağlamak amacıyla 2009 yılından beri, Ilgaz İlçe Merkezi ve Kıyısın köyünde İstiklal Yolu Yürüyüşü kapsamanda çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
2018 Çankırı istiklal yolu Yürüyüşü 20-21 Ekim 2018 tarihlerinde yapılacaktır. Çankırı Yürüyüşleri halk ve dağcı yürüyüşleri halinde iki bölüm halinde yapılmaktadır.
Halk Yürüyüşü:
 İstiklal Yolu Halk Yürüyüşü,  20 Ekim 2018 Cumartesi günü Ilgaz  ilçe merkezinde ve 21 Ekim 2018 Pazar Günü tescil edilen “İstiklal Yolu-2” güzergahında yapılacaktır; Yürüyüş  “İstiklal Yolu-2” giriş kapısından/Üçoluk mevkii başlayacak  Kıyısın Köyünde sona erecektir.  
 
Dağcı Yürüyüşü
İstiklal Yolu Dağcı Yürüyüşü,

  1. Gün: 20 Ekim 2018 Cumartesi Ilgaz İlçe Merkezi - İstiklal Yolu-2” Giriş kapısı etabı
  2. Gün 21 Ekim 2018 Pazar İstiklal Yolu-2” Giriş kapısı- Çankırı Ayan Köyü etabı

Detaylı program yakında açıklanacaktır.
Dağcı Yürüyüşü bölümüne katılmak isteyenler Çankırı Dağcılık Kulübü Başkanı ve Çankırı Kültür Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar ile iletişim kurabilirler.
 
NİÇİN YÜRÜYORUZ
Görünüşte sembolik bir davranış gibi olan bu yürüyüşü, sportif etkinlik olarak değil,
Çankırı’da kıymetli bir  miras olan tarihî İstiklal Yolunda tarihe yolculuk yapmak,  millî ve manevi gerçekleri hatırlamak/uyanmak için yapıyoruz…
 
Çankırı’dan geçen tarihî İstiklal Yolunun farkına varmak,  başkalarının da farkına varması için dikkat çekmek; sahip çıkmak; ihya edilmesini sağlamak, Çanakkale ve Afyon gibi tarih turizmine açılması için yürüyoruz…
Cephede her sıfattaki erkeğin ve cephe gerisinde her sıfattaki kadının, vatan toprağının her karışında,  işgalci düşmanlarla  “vatan aşkı ve din aşkına” ailece savaşarak koruduğu ve bizlere emanet ettiği bu toprakların kıymetini bilmek ve emanete hıyanet etmememiz gerektiğinin şuuruna varmak için yürüyoruz.
Şehitlerimize, gazilerimize ve kahraman atalarımıza şükran, saygı, vefa göstermek için yürüyoruz.
Karınca ordusun cephedeki kahramanlara cephane yetiştirmek için 3 yıl 4 mevsim nasıl çabaladıklarını anlayabilmek için yürüyoruz.
Hiçbir kişisel çıkar beklemeden/ düşünmeden ölümüne yürüyen atalarımızı anlayabilmek için promosyon/teşvik/ sanatçı desteği/ eğlence desteği beklemeden bizde karşılıksız yürüyoruz.
Türkiye cumhuriyetinin nasıl kurulduğunu ve kıymetini bilmek için Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünün arifesinde yürüyoruz.
Kağnı arabası çok farklı bir arabadır( at arabası gibi değildir).  Sürücüsü arabanın yanında yürür.  İyi yolda azami 5 km hıza sahiptir. Üç tane yüksek sıra dağın olduğu dalgalı İstiklal Yolunda,  günlük hızı ortalama hızı 15-20 km.dir. Bu yüzden her 100 kmde bir kağnı arabası ve sürücüsü değiştirilirdi. Senede bir kere bir istiklal yolu yürüyüşünde yürüdüğümüz  4,7 km yolun, Karınca ordusunun 3 yıl 4 mevsim yürüdüğü yüzlerce km yolun yanında ne kadar değersiz olduğunun utancını hissetmek için yürüyoruz.
Kısacık bir mesafeyi elimiz cebimizde arkadaşlarla sohbet ederek şen şakrak yürümekle bile tattığımız yorgunluğun,  kağnısının yanında yürüyen sürücünün, yularını( ipini) çekerek veya üvendire ( sopasıyla) dürterek öküzünü yürütmeye çalışan,  bırakacak yeri olmadığından çocuğunu sırtında taşımak zorunda kalan kadınların yorulması yanında ne kadar değersiz olduğunun utancını hissetmek için yürüyoruz.
Şimdi spor ayakkabı ile bastığımız bu tarihi yola, atalarımızın çarıkla bastığını hayal edebilmek ve onların sayesinde kavuştuğumuz hayat kalitesine şükretmek için yürüyoruz.
Bir kağnı arabasının ortalama 17 günde taşıdığı 150-200 kg cephaneyi, cephedeki bir topçu 5 dakikada tüketebiliyordu. Karınca ordusu bu şartlarda cephedeki askeri düşman karşısında 3 yıl eli boş bırakmamıştır. Karınca ordusun bu mucizesini takdir etmek ve onların emanetine layık olabilmek için yürüyoruz.
Şimdi bizim beğenmediğimiz ( fakat o zamana göre bugün çok daha iyi olan)  toprak zeminli bu yolda, çok daha kötü bir zemin şartlarında, 3 yıl 4 mevsim cephane taşıyan karcınca ordusunun yaşadığı zorlukları anlayabilmek için yürüyoruz.
Kağnı arabasının tekeri kırılınca, öküzü hastalanıp yere yatınca (veya ölünce),  cephedeki askerin cephanesiz kalacağı sorumluluk düşüncesiyle çaresizlik içinde ağlayan sonra cephaneyi omuzlayan kadınların hıçkırık seslerini duyabilmek için yürüyoruz.
Milli Mücadeleyi ailece yapan atalarımızın da insan olduğunu ve bizim gibi yaşama haklarının olduğunu fakat onların niye ölümü göze aldıklarını ve bizim ne yaptığımızı düşünmek için yürüyoruz.
Yürümek için kişisel, millet ve devlet olarak daha çok Sebebimiz var…
Haç ve Umre ibadetini yapan Müslümanlar bilir. Safa Merve tepeleri arasında bazen yürüyerek bazen koşarak  (7 şaft) Say yapılır. Bu sembolik davranışın temelinde, Hacer Annemizin yavrusuna su bulabilmek için nasıl çabaladığını hatırlamak, ibret almak, o anı yaşamak, vefa göstermek gibi v.s sebepler vardır. 99 ismiyle Allah, FARZ Hac ibadetinde kulundan bu sembolik yürüyüşün yapılmasını emretmiştir.
Bu YÜRÜYÜŞ sıradan bir yürüyüş değildir. Tarihini bilmeyen, hafızasını kaybetmiştir. Tarih tekerrürden ibarettir.
 
İSTİKLAL YOLU EĞİTİM KÜLTÜR TURİZM VE GENÇLİK DERNEĞİ
 

İSTİKLAL YOLUNA VEFA PROJESİ

02/07/2018 - 30/06/2019 UYGULANIYOR

SİZİN DE AİLENİZ MİLLİ MÜCADELEYE KATILMIŞTI

Yaşanmış Hatıralar,Kurgu Hikayeler, Şiir Yarışması

İstiklal Yolu Belgeleri Arşivi oluşturulması

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

GENÇLİK İSTİKLAL YOLUNDA PROJESİ

17/04/2017 - 17/12/2017  UYGULANDI

Proje süreci,proje kronolojisi,ŞartnameDuyurular,Fotoğraflar,Sergi Galerileri,Katalog

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

  • NTV İstiklal Yolu Belgeseli
  • Karinca Ordusu Istiklal Yolunda
  • İstiklal Yolu Dernek Başkanı İsmail Çam TRT AVAZ yayını
  • İstiklal Yolu Uydu Görüntüsü

Website Bilgi

  • Eylül 2011-Eylül 2012 tarihlerinde oluşturulmuştur.
  • Ekim 2012 tarihinde yayıma başlamıştır.
  • Eylül 2018 tarihinde yenileme ve kapsamlı güncelleme yapılmıştır.
  • Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

Site İstatistikleri

Online: 4
Bugün Ziyaret: 59
Dün Ziyaret: 136
Toplam Ziyaret: 81360