WEB SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ BU ANİMASYON İSTİKLAL YOLUNUN GÜZERGAHINI GÖSTERMEKTEDİR

 • İstiklal Yolu Güzergahı

Untitled-1

Dernek Tüzüğü

dernektuzugu

İstiklal Yolu Hatıraları

İstiklal Yolu Şiirleri

İstiklal Yolu Hikayeleri

Sitemiz Eylül 2011 – Eylül 2012 tarihleri arasında oluşturulmuştur. Sitemiz Ekim 2012 tarihinden beri aktif yayınını sürdürmektedir. Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

İstatistikler

 • 76416Toplam ziyaretçi:
 • 11Bugün kü ziyaretçiler:
 • 63Dünkü ziyaretçiler:
 • 740Aylık ziyaretçi:
 • 44Günlük ziyaretçi:
 • 0Şu anda onliner:

yaris1

DERNEĞİMİZ TARAFINDAN HAZIRLANAN "KARINCA ORDUSU İSTİKLAL YOLUNDA" BELGESELİ

flash slayt

istiklalyolu_tesekkur (Small)

HABER VE DUYURULAR

MİLLİ MÜCADELEDE İSTİKLAL YOLU VE ÇANKIRI

SEMPOZYUMU (21-23 EKİM 2010)  BASIN BİLDİRİSİ

Değerli Basın mensupları, sempozyumumuzda bildiri sunan bilim adamlarının ortaya çıkardığı veriler ve Çankırı’daki gözlemleri sonucunda gelecek yıllarda yapılmasını arzu ettiğimiz konuları aşağıda maddeler halinde sizlere sunuyoruz.

 1. İstiklal Yolu haritasının ve temel bilgilerinin (eğitim materyallerinin), İlk Öğretimden Üniversiteye kadar her seviyedeki ders ve çalışma kitaplarında hak ettiği biçimde vurgulanarak yer alması sağlanmalıdır.
 1. “İnebolu-Kastamonu-Ilgaz-Çankırı-Ankara Yolu”na, kanunla “İstiklal Yolu” İsmi verilmelidir. Verilen isim, İstiklal Yolu noktalarına ve kavşaklara yazılmalıdır.
 1. 1920-1923 yıllarında kullanılan İstiklal yolunun güzergâhı ve üzerindeki noktalar tespit edilmelidir. Yıkılmış İstiklal Yolu’nun noktaları restore edilmeli ve kitabeleri yazılmalıdır.
 1. İndağı-Ayan Köyü arasında kalan eski Ilgaz-Çankırı Yolu, toplam 344 km İstiklal Yolu’ndan günümüze otantik olarak kalabilen en uzun (16 km)  bölüm ve tarihi noktaları olan çok önemli bir mirastır. Bu bölüm,  otantik İstiklal Yolu olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmeli, gereken alt yapılar yapılıp açık hava müzesi haline getirildikten sonra tarih ve doğa turizmine açılmalıdır.
 1. İnebolu Limanına, Ilgaz’a ve Ankara’ya İstiklal Yolu müzeleri yapılmalıdır.
 1. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Esenboğa Hava Alanı’ndan gelen protokol ve Çankırı yol kavşağına dev İstiklal Yolu heykelleri ve park yapmalıdır.
 1. Gereken alt yapılar oluşturulduktan sonra, her seviyedeki öğrenciler ve yetişkinler için  (Çanakkale gibi) İstiklal Yolu turları düzenlenmelidir.
 1. Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin bu sene ikincisini yaptığı Otantik İstiklal Yolu yürüyüşünün üçüncüsüne (Afyon Kocatepe Üniversitesi gibi) Türkiye’deki bütün üniversite temsilcilerinin katılmalarının sağlanmalıdır.
 1. Önce,  her il de İstiklal Yolu Platformu kurulmalı sonra  üç ilin platformlarından seçilen üyelerle yönetim, yürütme ve koordinasyonu sağlayacak “İstiklal Yolu platformu oluşturulmalıdır.

10.  Kastamonu ve Çankırı’nın farklı tarihlerde ayrı ayrı yaptığı İstiklal Yolu yürüyüşleri birleştirilmeli ve Ankara’nın da katılmasının sağlanarak,   üçlü bir organizasyonla İnebolu’dan başlayıp Ankara’da bitirilmelidir.

11.  ” İstiklal Yolu tarihinde bir ilk olan, Çankırı Valiliği, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Belediyesinin düzenlediği “Milli Mücadelede İstiklal Yolu ve Çankırı Sempozyumu, İstiklal Yolu illerinde sırayla tekrarlanarak çeşitli bakımlardan irdelenmeli,   kütüphanelerde akademik bilgi ve belgeleri artırılması sağlanmalıdır.

12.  Milli Mücadeleye Çankırı’nın katkısını (şehit, gazi, istiklal madalyası sayısını)  detayıyla vurgulanarak belgelemelidir.

13.  İstiklal Yolu belgeseli hazırlanmalıdır. Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin başladığı bu belgesele destek verilmelidir.

14.  İstiklal Yolu Destanı yazılmalıdır. Bu destan bestelenmeli ve gönüllü ünlü sanatçıların yer aldığı bir klip haline getirilmelidir.

15.  İstiklal Yolu’na TV, sinema, tiyatro;  gazete, dergi, İnternet vb. iletişim araçlarında yer verilmelidir.

16.  İstiklal Yolu konulu resim, heykel, fotoğraf, el sanatları sergileri; spor  vb.  etkinlikler yapılmalıdır.

 1. İstiklal Yolunda yeni kurulacak bir üniversiteye İstiklal Yolu ismi verilmeli veya mevcut üniversitelerin birisinin isminin İstiklal Yolu Üniversitesi olarak değiştirilmelidir.
 1. İstiklal Yolundaki üniversitelerin kendi aralarında çeşitli bilimsel araştırma, spor, folklor, vb kültürel İstiklal Yolu etkinlikler düzenlemelidir.
 1. İstiklal Yolundaki Üniversitelerin (resim, heykel, müzik vb. gibi)  sanat çalışmalarını ve lisans, Yüksek Lisans ve Doktora tezlerinin konularını İstiklal Yoluna yönlendirerek bu alanlardaki bakir duruma son vererek çeşitlik ve zenginlik sağlamalıdır.
 1. İstiklal Yolu hakkında araştırma merkezi ve kapsamlı bir belge dokümantasyon merkezi oluşturmalı, öğrencilerin ve araştırmacıların hizmetine sunmalıdır.
 1. İstiklal Yolu ve (D100) E80 yolunun kesiştiği Ilgaz kavşağına,   İstanbul -Samsun istikametinden gelenler için İstiklal Yolu tanıtım ve yön levhaları yazılmalıdır.

22.  İnağından Ilgaz Dağı’na kadar İstiklal (ve E 80) Yolu’nun  görülebildiği Ilgaz Kaya Mezarlarının bulunduğu tepe üzerine, gözetleme parkı yapılmalıdır.

23.  Çankırı’daki Yanığın Emine Abla heykelinin olması gereken İstiklal Yolu üzerine alınarak, kitabesi yazılmalıdır.

24.  İstiklal Yolu ve isimsiz kahramanlarının isimleri okullara, işyerlerine, mahalle, cadde, vb. verilmelidir.

Sonuç olarak, 21-23 Ekim 2010 tarihleri arasında düzenlediğimiz bu sempozyum ve devamındaki sosyal ve kültürel etkinliklerle birlikte gerçekleştireceğimiz Otantik İstiklal Yolu yürüyüşünün ”İstiklal Yolu” ile ilgili yukarıda zikredilen önerilerin hayata geçirilmesine katkı sağlayacağına inanıyor, hepinize saygılar sunar, basınımızın bu konulardaki desteğini bekliyoruz.

Saygılarımızla.

Sempozyum Düzenleme ve Yürütme Kurulu

MİLLİ MÜCADELEDE İSTİKLAL YOLU VE ÇANKIRI

SEMPOZYUMU (21-23 EKİM 2010)  BASIN BİLDİRİSİ

Sempozyumun üçüncü gününde  (23 Ekim 2010 tarihinde)  Tarihî (otantik) istiklal Yolunda yapılan yürüyüşte Kıyısın Köyünde verilen konaklama sırasında düzenlen törende Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş tarafından okunmuştur.

Fotoğraflar için 2.yürüyüş fotoğrafları bölümüne bakınız.

İstiklal Yolu Uydu Görüntüsü

ntv22

İstiklal Yolu Haritası

Yaşayan Kentler Belgeseli

İstiklal yolu Derneği Başkanı İsmail Çam'ın TRT AVAZ yayını

Hava Durumu

CANKIRI

Reklam