WEB SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ BU ANİMASYON İSTİKLAL YOLUNUN GÜZERGAHINI GÖSTERMEKTEDİR

  • İstiklal Yolu Güzergahı

Untitled-1

Dernek Tüzüğü

dernektuzugu

İstiklal Yolu Hatıraları

İstiklal Yolu Şiirleri

İstiklal Yolu Hikayeleri

Sitemiz Eylül 2011 – Eylül 2012 tarihleri arasında oluşturulmuştur. Sitemiz Ekim 2012 tarihinden beri aktif yayınını sürdürmektedir. Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

İstatistikler

  • 76416Toplam ziyaretçi:
  • 11Bugün kü ziyaretçiler:
  • 63Dünkü ziyaretçiler:
  • 740Aylık ziyaretçi:
  • 44Günlük ziyaretçi:
  • 0Şu anda onliner:

yaris1

DERNEĞİMİZ TARAFINDAN HAZIRLANAN "KARINCA ORDUSU İSTİKLAL YOLUNDA" BELGESELİ

flash slayt

istiklalyolu_tesekkur (Small)

HABER VE DUYURULAR

SİTE YÖNETİCİSİ

 

Site yöneticisi İsmail Çam’dır. İsmail Çam’ın hayatı aşağıdadır (*) İstiklal Yolu çalışmaları ise şöyledir:

İsmail Çam, 1955 yılında doğduğu (istiklal Yolunun ortasındaki) Ilgaz’da,  çocukluğunda dinlediği hikâyelerle, Ilgaz Dağı Derbent Şehitler anıtı, Derbent Karakolu ile istiklal yolunu tanıdı. Akrabası öğretmen İhsan Yılmaz’ın  “Ilgaz Derbent şehitleri” ile ilgili yaptığı özel araştırmasını   ( kendisinin         istişare teklifiyle) inceleme fırsatı buldu (1985) ve istiklal Yoluna ilgisi arttı.

Çocukluğunda kullandığı tarihi istiklal yolunun bazı yerlerde kaybolmasına, bazı yerlerde terk edilmesine, istiklal yolu noktalarının yıkılıp temellerinin dahi kalmamasına ve genelde İstiklal Yolunun unutulmasına çok üzüldü ve 2002 yılından itibaren İstiklal Yolu ile aktif olarak ilgilenmeye başladı.

2003 yılında yayınladığı ve konusu Ilgaz ve çevresinde geçen “leyleklerle Bulutların Sevdası” manzum hikâye kitabında “ Bu Yol” şiiriyle İstiklal Yolundan bahsetti. 15-17Kasım 2005 yılında Karatekin Gazetesi’nde  “Çankırı İstiklal Yolunda” başlıklı (3 bölüm süren) bir yazı yazdı. İstiklal Yolu böylece Çankırı gündemine girdi.  Çankırı Valiliğinin kurduğu ( 2006) İstiklal Yolu Komitesinin üyesi oldu. Komite İki toplantı yaptı ve önemli kararlar aldı. 2007 yılında Çankırı merkezine Yanığın Emine heykeli yapılmasına vesile oldu. Çok iyi başlayan komite saman alevi gibi parladı ve söndü. İstiklal Yolu Çankırı güzergâhının levhalarla belirlenmesi, İstiklal Yolu noktalarının restorasyonu ve istiklal Yolu sempozyumunun yapılması gibi önerilerde bulundu, ancak uygulamaya geçmedi.

Çankırı Üniversitesinin kurulmasında gönüllü olarak bulunan İsmail Çam, Çankırı Karatekin Gazetesinde (3 Mayıs 2004 tarihinde) “Çankırı Üniversitesi talebinin 18 gerekçesi” başlıklı yazısının 12. maddesinde  “Çankırılılar Çankırı Üniversitesi’nden,  Çankırı’nın sahip olduğu zengin doğal kaynaklarının,  tarihi zenginliklerinin,  kaybolan ve kaybolmak üzere olan kültür değerlerinin araştırılmasını ve belgelenmesini de beklemektedir… Çankırı Üniversiteyi, tek yönlü değil çok yönlü istemektedir…

Bu beklentiyle İsmail Çam, 2007 yılında Çankırı Karatekin Üniversitesinin kurulması ve rektörünün atanmasından sonra, Rektör Prof Dr. Ali İbrahim Savaş’a aşağıdaki dilekçe ve ekleri ile kapsamlı bir rapor vermiş ve önerilerini iletmiştir.

Tarihçi  ( Sinop doğumlu ve eşi Ilgazlı) olan Sayın Rektör konuya oldukça ilgi göstermiş ve Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak bazı önerileri hemen uygulamaya geçirmiştir:

1) Kayı Dağı ( İndağı) ve Ayan köyü arasındaki tarihi istiklal Yolunda, 28.10.2009;  23.10.2010 ve 22.10.2011;  tarihlerinde geleneksel İstiklal Yolu Yürüyüşleri yapıldı. Yürüyüş sayesinde İstiklal Yolu Çankırı gündemine oturmuş ve Türkiye gündeminde de yer almaya başlamıştır. İsmail Çam Yürüyüşlerin koordinatörlüğünü yapmış ve Yürüyüş başlangıçlarında bilgilendirme konuşmalarını yapmıştır.

2)  21-23 Ekim 2010 tarihinde “Millî Mücadelede Çankırı ve İstiklal Yolu Sempozyumu” yapıldı. Bu sempozyum istiklal yolu illerinde ilk defa yapılan akademik bir faaliyet olmuştur. İsmail Çam Sempozyum danışmanlığını yapmış ve “ İstiklal Yolu ve Çankırı Noktaları” tebliğini sunmuştur.

3) İstiklal Yolu belgeseli çekimi hazırlıklarına başlanmıştır.

4) Güzel Sanatlar Fakültesi “İstiklal Yolu” konulu resim yarışması planlamıştır.

DESTEK VERENLER

 

İstiklal Yolu Yürüyüşleri:

Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ( Çankırı Karatekin Üniversitesi rektörü) : Çankırı tarihinde ilk defa İstiklal Yolu yürüyüşü yapılması için talimat verdi ve geleneksel hale getirdi.

Ilgaz Kıyısın Köylüler: Yapılan üç yürüyüşte büyük misafirperverlik yapıp yüzlerce yürüyüşçüye öğlen yemeği ikram etmişlerdir.

İstiklal Yolu sempozyumu:

Akademik olarak

Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ( Çankırı Karatekin Üniversitesi rektörü) : Cumhuriyet tarihinde ilk defa ve bir üniversite olarak İstiklal Yolu sempozyumu yapılması için karar verdi ve gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Mehmet Beşirli ( ÇKÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı): Sempozyum başkanlığını ve yönetimini üstlendi ve başarıyla sonuçlandırdı. Kişisel dostlukları ve gayretleri ile sempozyuma katılımı artırdı.

Ekonomik olarak

Şemsettin Uzun (Çankırı Valisi -2010) (Çankırı bölümünde ulaşım, konaklama ve ağırlama hizmetlerinde)

İrfan Dinç ( Çankırı Belediye Başkanı) ) (Çankırı bölümünde ulaşım, konaklama ve ağırlama hizmetlerinde Çankırı Valiliğiyle beraber oldu )

Cevdet Çetin ( Ilgaz Belediye Başkanı) (Ilgaz bölümünde (3.günde) konaklama ve ağırlama hizmetlerinde)

Yürüyüş fotoğraflar: Tunç Boran (ÇKÜ Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü)  ve ekibi.

Tarihi fotoğraflar: Mustafa Kemal Karatatar (Çankırı Kültür ve Turizm il Müdürü) ve Nusret Acar (Çankırı Kültür ve Turizm il Müdürlüğünde Şube Müdürü)

Web sayfasının bazı bilgi hazırlıkları: Oğuzhan Dirican ( İsmail Çam’ın öğrencisi)

Grafik tasarım: Fuat Çam (İsmail Çam’ın oğlu), Abdullah Özdemir (ÇKÜ GSF’den mezun)

İstiklal Yolu güzergâhının araştırılması ve incelenmesi çalışmalarında:

Bilgi verenler: Fevzi Yamankale (Ilgaz Kale Köylü), İsmail Camkıran ( Ilgaz Kıyısın Köyü muhtarı), Asım Değirmenci ( Çankırı Ahlat Köyü muhtarı), Behzat Yıldız ( Eldivan Genek köylü), Adem Aslan (Eldivan Saray köylü), Satılmış Yanık ( Eldivan Seydiler köylü)

Eşlik edenler: Emin Karaman ( ÇKÜ SKS Başkanı), Ahmet Kocadağ (ÇKÜ MYO öğr. Gör), Murat Altun (ÇKÜ MYO öğr. Gör), Burak Ordu ( ÇKÜ SKSD memur), Mustafa Sarıaslan (ÇKÜ MYO öğr. Gör), Sezai Ünner (ÇKÜ MYO öğr. Gör)

 

(*) İSMAİL ÇAM KİMDİR

İsmail Çam 1955 yılında, istiklal Yolunun ortasındaki Ilgaz/Çankırı’da doğdu. İlk (1967) ve ortaokulu (1970) Ilgaz’da, EML (1973), Yüksek Teknik Öğretmen Okulu (1977) ve Yüksek Lisansını (1987) Ankara’da bitirdi.  Iğdır (1977-1980) ve Çankırı Endüstri Meslek Liselerinde(1980-1981)  çalıştı. 1981 yılından beri Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksek Okulunda Makine Programı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. ÇMYO, 2007 yılında Çankırı Karatekin Üniversitesine bağlanmıştır. ÇMYO’da Müdür Yardımcılığı, Teknik Programlar Bölümü Başkanlığı, Makine programı Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuş halen makine atölyesi sorumlusudur.

1987 yılında YÖK DB MYO Projesince İngiltere’de 3 ay teknik eğitim yaptı.

İsmail Çam, İlk kitabı “Leyleklerle Bulutların Savaşı”nı 1975 yılında Üniversite öğrencisiyken yayınladı. A.Ü.Meslek Yüksek Okulunda görev yaparken Atölye İmalat İşlemleri-1 (1997), Atölye İmalat İşlemleri -2 (1998); Bilgisayar Destekli (CNC) Torna Tezgâhlarının Programlanması (1999), Bilgisayar Destekli (CNC) freze Tezgâhlarının Programlanması (2000), Makine Sektöründe İş Güvenliği (2001);  MYO meslek kitaplarını yayınladı.

1986 yılında “Ankara Makine Sanayi Sektöründe iş kazalarının Analizi ve iş Güvenliği Meslek Elamanlarının Nitelikleri” isimli bir Yüksek Lisans tezi hazırlayan İsmail Çam, İş Güvenliği hakkında 4–10 Mayıs İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği haftalarında 1987-1988 ve 1989 yıllarında Çankırı’da konferanslar verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 1991 yılında açtığı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği inceleme ve araştırma yarışmasında “Türkiye’deki İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları Problemlerinin Çözümünde İş Güvenliği Eğitiminin Önemi Üzerine Bir Araştırma” isimli araştırması ile Türkiye ikincisi oldu ve ödül aldı. Bu araştırması, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İnceleme ve Araştırma yarışmasında ( 1991–1992) ödül alan eserler kitabının (1993 yılı 50 numaralı yayını) 25-48 sayfalarında yayınlandı.

İsmail Çam 1994 yılı sonunda ciddi bir sağlık problemi (ameliyat) geçirdi; bir yıl işinden uzak kaldığı gibi 5 yıl sosyal aktivitelerde bulunamadı. Ankara’ya giderek yaptığı kariyer çalışmalarını da bitirmek zorunda kaldı.

İlk kitabı “Leyleklerle Bulutların Savaşı”nı oldukça geliştirerek “Leyleklerle Bulutların Sevdası” ismiyle 2003 yılında yayınladı.

Ankara Üniversitesi ÇMYO’nun yayına hazırladığı (2004), “ Çankırı Yöresi Yemek Kültürü” kitabının  “ Unutulmaya Yüz Tutmuş Yemeklerin Komisyonu”nda görev aldı. Yaptığı araştırmalar sonucunda unutulmaya yüz tutmuş Ilgaz yemekleriyle ilgili 20 tarif yazdı. Çankırı Belediyesi bu kitabı 2005 yılında bastırdı (Çankırı Belediyesi Eğitim ve Kültür Müdürlüğü yayın No: VII)

Çankırı Karatekin Gazetesinde “Ilgaz dağı Kültür Turizm festivali” hakkında köşe yazıları yazmaya başladı (2002). Sonra Çankırı Üniversitesi kurulma çalışmalarına gönüllü olarak katıldı (2003). “Çankırı Üniversitesinin Çeşitli Boyutları ile Alt yapısı” isimli lisansüstü tezi niteliğinde özel bir araştırma yaptı. Bu araştırama, 16-30/12/2003 tarihlerinde Çankırı’nın mahalli gazetelerinden Karatekin’de 13 bölüm halinde yayımlandı.Ayrıca araştırmanın tamamı (2004 yılı içinde) Çankırı’nın Sesi sanal gazetesinde (www.cankirininsesi.com),  , (www.ilgaz18.com), (www.cansaati.org) sitelerinde ve “yaran meclisi” e posta grubunda yayınlandı. Araştırmanın kamuoyundaki olumlu tepkileri üzerine İsmail Çam’ın koordinatörlüğünde Çankırı Gazeteciler Cemiyeti ve Ilgazlılar Yardımlaşma ve Dayanışma derneğinin oluşturduğu “ Çankırı Üniversitesi Platformu Kuruldu”. Platform “Çankırı’ya Üniversite istiyoruz” sloganıyla 100.000 imza kampanyası başlattı ve 7 ayda hedefine ulaşarak sadece Çankırı’da değil Türkiye’deki Çankırılılar arasında gündem oluşturdu,   Platform ayrıca 29 Nisan 2004 tarihinde “Yeteri Kadar Konuşuldu, Sıra Eylemde” forumunu yaptı;  Forum açılışı İsmail Çam’ın “ Çankırı Üniversitesi Talebinin 18 Gerekçesini” okuması ile başladı. İmza kampanyası ve forum,  mahalli ve merkezi, siyasileri ve bürokratları harekete geçirdi. Çoğunluğu Çankırı’ya üniversite kurulana kadar olmak üzere, mahalli yazılı, sözlü ve sanal basında yaklaşık 50 yazı yazdı.

İsmail Çam 9 arkadaşı ile birlikte, Çankırı’da eksikliği hissedilen ( kurucu başkanlığını yaptığı) Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneğini “ÇAYASAD”  kurdu (2004);  ilk dönem başkanlığını yaptı (2005). ÇAYASAD, etkinlikleriyle halkın beğenisini kazanmış, önemli bir boşluğu doldurmuş ve kurumsallaşarak büyümeye devam etmektedir.

İsmail Çam evli ve 3 çocuk babasıdır.

(**) İHSAN YILMAZ KİMDİR

İhsan Yılmaz, Ilgaz Güney köyünde doğdu (1933). Hasanoğlan İlk Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu (955). Ilgaz Dumlupınar, Gaziler köylerinde ve Ilgaz merkez Yavuz Sultan Selim ilkokul öğretmenliği yaptı. Mahalli gazetelerde eğitim ve çevre ile ilgili yazılar yazdı. Ilgaz Dağındaki Derbent şehitler Anıtının yapılmasına sebep olan şehit 5 jandarma hakkında özel bir araştırma yaptı (1985). Araştırma bulguları onu piyes yazmaya itti ve ve üç perdelik “Ilgaz Derbent Şehitleri” isimli bir piyes yazdı (3. perdeyi İsmail Çam’ın teklifi üzerine kaleme aldı). Piyes ard arda üç yıl süreyle sahnelendi. Çok büyük ilgi gördü ve Çankırı Valiliği ile Ilgaz Kaymakamlığı tarafından ödüllendirildi. 985 yılında Çankırı yılın öğretmeni seçildi. 1988 yılında Anadolu Üniversitesi, ön lisans programını bitirdi.1989 yılında emekli oldu. Evli ve 5 çocuk babası olan İhsan Yılmaz 2001 yılında vefat etti.

Kıymetli eseri bastırılamadı ama,  20-21-22 Temmuz 2000 yılında Yapılan 1. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerinde Ilgaz’da yeniden sahnelendi. ÇKÜ MYO Türk Dili Okutmanı Yasemin Alper,   21-23 Ekim 2010 tarihinde yapılan “Millî Mücadelede Çankırı ve İstiklal Yolu” sempozyumunda bu değerli eseri  “  Millî ve Belgesel Bir Piyes:’İstiklal Yolunda Ilgaz Derbent Şehitleri’”  başlığıyla edebiyatımıza yansımalarını irdeleyen bir tebliğ sundu.

Ciddi bir araştırmanın ürünü olan belgesel piyesin tam metni eşi ve çocuklarının izniyle sitemizde yayınlanmaktadır

 

 

REKLAM

didimde satılık

İstiklal Yolu Uydu Görüntüsü

ntv22

İstiklal Yolu Haritası

Yaşayan Kentler Belgeseli

İstiklal yolu Derneği Başkanı İsmail Çam'ın TRT AVAZ yayını

Hava Durumu

CANKIRI

Reklam