WEB SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ BU ANİMASYON İSTİKLAL YOLUNUN GÜZERGAHINI GÖSTERMEKTEDİR

  • İstiklal Yolu Güzergahı

Untitled-1
Dernek Tüzüğü
dernektuzugu
İstiklal Yolu Hatıraları

İstiklal Yolu Şiirleri

İstiklal Yolu Hikayeleri

Sitemiz Eylül 2011 – Eylül 2012 tarihleri arasında oluşturulmuştur. Sitemiz Ekim 2012 tarihinden beri aktif yayınını sürdürmektedir. Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

İstatistikler
  • 76416Toplam ziyaretçi:
  • 11Bugün kü ziyaretçiler:
  • 63Dünkü ziyaretçiler:
  • 740Aylık ziyaretçi:
  • 44Günlük ziyaretçi:
  • 0Şu anda onliner:

yaris1

DERNEĞİMİZ TARAFINDAN HAZIRLANAN "KARINCA ORDUSU İSTİKLAL YOLUNDA" BELGESELİ

flash slayt
istiklalyolu_tesekkur (Small)

HABER VE DUYURULAR

istiklalyolu (2)İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm Gençlik Derneği tarafından başarıyla yürütülen Karınca Ordusu İstiklal Yolu’nda Projesi, tarihimizi yaşatmak ve gelecek nesillere aktarma konusunda üç önemli çalışmayı tamamladı. İstiklal Yoluna çok önemli iki kaynak eser kazandırıldı. Türkiye’de herhangi bir derneğin gerçekleştiremeyeceği ölçüde ve kalitede zor olan hedeflere Çankırı’da bulunan İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm Gençlik Derneği ulaştı. Profesyonel ve üst düzeyde hazırlanmış Karınca Ordusu İstiklal Yolunda Belgesel Filmi, TV kanallarında ve www.istiklalyolu.com’ da on binlerce/yüzbinlerce kişiye İstiklal Yolu’nu anlatacaktır. İstiklal Yolu Çizgi Romanı kitabı ise başvuru kaynağı olarak Halk ve Okul kütüphanelerinde on binlerce okuyucu ile buluşacak tarihimizin gerçek kahramanlarının öykülerini anlatmaya devam edecektir.

İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm Gençlik Derneği tarafından yürütülen Karınca Ordusu İstiklal Yolu’nda Projesi tamamlandı. Proje, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı DERBİS (Proje Destek Sistemi) kapsamında finanse edildi.

14.9.2015 -14.9.2016 tarihleri arasında 1 yıl süren projenin koordinatörlüğünü Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tunç Boran yaptı. Proje, Çankırı Merkezde Paşabeyoğlu Pasajında bulunan proje ofisinden yönetildi.

Proje kapsamında üç grup çalışma yapıldı. Çankırı genelinde İstiklal Yolu Konferansları verildi. Çankırı merkezdeki 13 ortaokul, 12 lise ve dengi okul,  Çankırı Karatekin Üniversitesinde 7 fakülte ve 4 yüksekokul ve bazı kamu kurumlarında olmak üzere toplam 41 kurumda “Karınca Ordusu İstiklal Yolu’nda” isimli konferanslar düzenlendi.  Konferanslarda konuşmacı olarak Dernek Başkanı Öğr. Gör. İsmail Çam ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Tunç Boran yer aldı. Konferanslarda toplam olarak 4580 dinleyiciye İstiklal Yolu anlatıldı.

Proje kapsamında “Karınca Ordusu İstiklal Yolu’nda” belgesel filmi hazırlandı. 40 dakika olan belgesel film, ulusal TV kanallarında yayınlanabilir kalitede çekildi. Belgesel filmin, çekimleri İstiklal Yolunun önemli noktaları İnebolu, Küre, Çankırı, Ilgaz ve Çankırı’da dört mevsim gerçekleşti. Toplam aralıksız 35 gün süren çekimlerde Ultra HD kameralar ve Dron kamera kullanıldı. Ahmet Dönmez, Rasim Sarıkaya, Hakan Uraçin ve Numan Alkan’ın kameraman olarak görev yaptıkları belgesel filmde geniş bir teknik ekip çalıştı.  Canlandırma tekniği ile çekilen filmde, 80’i aşkın kişi oyuncu ve figüran olarak rol aldı. Bu belgesel filmin senaryosu ve yönetmenliğini Yrd. Doç. Dr. Tunç Boran tarafından yapıldı. Bu belgesel film, Kurtuluş Savaşının cephe gerisini, İstiklal Yolu’nu canlandırma yöntemiyle anlatan ilk belgeseli oldu.

“Karınca Ordusu İstiklal Yolu’nda” belgesel filmi, Derneğin web sayfası www.istiklalyolu.com’da izleyicilerin dikkatine sunuldu. TV kanallarında yayımlanması için teklif edildi.

Projenin üçüncü önemli ayağı ve hedefi ise, Milli Mücadelede cephe gerisi hikâyesinin çizgi romanı hazırlanmasıydı. Senaryosu Yrd. Doç. Dr. Tunç Boran tarafından yazılan Çizgi romanın 400 kareden fazla resmini, Rasim Sarıkaya ve Fatih Okta çizdi. 100 sayfa olan Çizgi Roman kitabı, kuşe kâğıda 2000 adet basıldı. Bu kitap Türkiye’de “İstiklal Yolu ” hakkındaki ilk çizgi roman oldu. Hazırlanan çizgi roman kitabının ücretsiz dağıtımı çoğunlukla İstiklal Yolu illeri Kastamonu, Çankırı ve Ankara’da bulunan okul ve halk kütüphanelerine yapılmaktadır.

 

 

İstiklal Yolu Uydu Görüntüsü
ntv22
İstiklal Yolu Haritası
Yaşayan Kentler Belgeseli
İstiklal yolu Derneği Başkanı İsmail Çam'ın TRT AVAZ yayını
Hava Durumu
CANKIRI
Reklam