WEB SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ BU ANİMASYON İSTİKLAL YOLUNUN GÜZERGAHINI GÖSTERMEKTEDİR

  • İstiklal Yolu Güzergahı

Untitled-1
Dernek Tüzüğü
dernektuzugu
İstiklal Yolu Hatıraları

İstiklal Yolu Şiirleri

İstiklal Yolu Hikayeleri

Sitemiz Eylül 2011 – Eylül 2012 tarihleri arasında oluşturulmuştur. Sitemiz Ekim 2012 tarihinden beri aktif yayınını sürdürmektedir. Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

İstatistikler
  • 76416Toplam ziyaretçi:
  • 11Bugün kü ziyaretçiler:
  • 63Dünkü ziyaretçiler:
  • 740Aylık ziyaretçi:
  • 44Günlük ziyaretçi:
  • 0Şu anda onliner:

yaris1

DERNEĞİMİZ TARAFINDAN HAZIRLANAN "KARINCA ORDUSU İSTİKLAL YOLUNDA" BELGESELİ

flash slayt
istiklalyolu_tesekkur (Small)

HABER VE DUYURULAR

Birinci Dünya Savaşından sonra 30 Ekim 1918 Mondros’ta imzalanan ateşkes anlaşması ile Osmanlı Ordusu dağıtılmış, silahları elinden alınmıştı; Üç kıtada toprakları bulunan Osmanlı İmparatorluğunun elinde kalan son vatan toprağı Anadolulunun bile çoğu işgal edilmiş; bütün limanlarına ve demiryollarına el konulmuştu. İşgal kuvvetleri Orta Kuzey Anadolu’da köşeye sıkıştırdıkları Türklere hayat hakkı vermek istemiyor,  anlaşmaya koydukları bir madde ile gerekli gördükleri yerleri işgal ediyorlar, Türkleri tarihten silmek istiyorlardı.

Bağımsızlığı içine sindirmiş Türk Milleti önceleri çete savaşları ile bölgesel olarak İşgale direnmeye başladı, sonra toparlandı TBMM ve düzenli bir ordu kurarak Milli Mücadeleye başladı.

Yunan Ordusu Anadolu’nun içlerine (Başkent Ankara’ya) doğru ilerlemeye başlayınca Mustafa Kemal, dünya savaş tarihine geçen  “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır: o satıh bütün vatandır” emrini vermişti.

Yüce Türk Milleti bu emri o kadar iyi anlamıştı ki (bütün dünyanın önemsemeyerek ve gülerek seyrettiği) Millî Mücadele’sini, iki orduyla yapmıştı.Birinci ordu cephede şehit olmak için savaşan görünen orduydu. İkinci ordu, cephe gerisinde birinci orduya lojistik malzeme yetiştirmeye çalışan görünmeyen KARINCA ORDUSUYDU.

Birinci ordu askerlik çağına gelmiş (16 yaş üzeri) her sıfattaki eli silah tutan erkeklerden; İkinci ordu cephe gerisinde yürüyebilen, her yaştaki ve sıfattaki kadınlardan, cepheye gidemeyen yaşlılardan ve gazilerden oluşuyordu. Türk Milleti, AİLECE Millî Mücadele yapmıştı.

Böylece vatan toprağının her karış toprağı, Mili Mücadelede ya cephe ya cephe gerisi olmuştu.

Milli Mücadeleden sonra yapılan anma etkinliklerinde unutulan  2.orduyu (cephe gerisini)  aziz milletimize hatırlatmak, vefa göstermek, teşekkür etmek ve farkındalık oluşturmak için her yıl CUMHURİYETE giden yol anlamında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramından önce 2009 yılından beri  Çankırı’da İstiklal Yolu yürüyüşleri yapılmaktadır. 

Onlar İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Ankara hattında (344 km) üç yıl dört mevsim çarıkla/yalınayak yokluklarla ÖNCE VATAN diyerek yürümüşlerdi. Bizde senede bir kere onların yürüdüğü yolda   sadece %5’ni yürüyelim.Tarihe yolculuk yapalım.   Onları anlayalım, vatanın, bağımsızlığın emanetin kıymetini bilelim.

Tüm halkımızı yürüyüşe davet ediyoruz.

PROGRAMI GÖRMEK İÇİN DAVETİYE RESİMLERİNİN ÜZERİNE TIKLAYARAK BÜYÜTÜNÜZ.

 

1 (2) (Large)

1 (3) (Large)1 (1) (Medium)

İstiklal Yolu Uydu Görüntüsü
ntv22
İstiklal Yolu Haritası
Yaşayan Kentler Belgeseli
İstiklal yolu Derneği Başkanı İsmail Çam'ın TRT AVAZ yayını
Hava Durumu
CANKIRI
Reklam